Historia rasy

Historia rasy czechosłowacki wilczak

W roku 1955 miał miejsce w Czechosłowacji biologiczny eksperyment, a mianowicie skrzyżowanie owczarka niemieckiego z wilkiem karpackim. Eksperyment wykazał, że może zostać wyhodowane potomstwo psa i wilczycy oraz wilka i suki. Przytłaczająca większość szczeniąt z tych parzeń posiadała genetyczne podstawy do kontynuacji hodowli. W roku 1965, po zakończeniu eksperymentu opracowano plan hodowli nowej rasy. Polegał on na kombinowaniu cech użytkowych wilka i psa. W roku 1982 Czechosłowacki Wilczak został uznany przez Komitet Generalny Stowarzyszenia Hodowców w Czechosłowacji za rasę narodową.

Wilczaki w Polsce

Może to być zaskakujące, ale Polska była prawdopodobnie pierwszym krajem w Europie (oczywiście poza Czechosłowacją), w którym pojawiły się wilczaki. Pierwszy CzW - Ringo z Pohranièní stráźe przyjechał do Polski wraz ze swoim właścicielem Mirosławem Bednarskim w roku 1973 i zamieszkał w Warszawie. Ponieważ była to w tamtym czasie rasa nie uznana, więc przez całe życie pozostał "jedynie" psem rodzinnym.

Stacje hodowlane czechosłowackiej straży granicznej

W nowym marcowym wydaniu 'Pes přítel člověka' znajduje się bardzo interesujący wywiad z panem Hartlem. Nie chodzi w nim co prawda bezpośrednio o czechosłowackie wilczaki, ale mowa jest o testach, do których materiały zbierano między innymi obserwując i badając populacje CzW...

Czechosłowackie wilczaki

Czechosłowackie wilczaki nie mają wspaniałej historii, nie mogą poszczycić się stuletnią tradycją, nie hodowały ich ważne, znane osoby. Mimo tego budzą zainteresowanie wszędzie, gdzie się pojawią. Bo kto oczekiwałby spotkania z wilkiem w środku wielkiego miasta...Historia wilczaków sięga roku 1955, gdy krzyżowaniem psa i wilka zajął się w wojskowej stacji hodowlanej Libějovice pan Karel Hartl.
Subskrybuje zawartość