Sport

Testy psychiczne

W Polsce w coraz wiekszej ilości ras wymagane jest zaliczenie testów psychicznych. W przypadku wilczaków byłoby to doskonale zastępstwo bonitacji.... W każdym razie jeśli chodzi o test charakteru....

1. Zachowanie wobec ludzi (pies z przewodnikiem)

Linie użytkowe u wilczaków

Czy jest coś takiego jak linia użytkowa u wilczaków? Jak wybrać psa, który najlepiej będzie się nadawal do szkolenia? Na co zwracać uwagę?

Linii użytkowych u wilczaków nie ma.. Z prostego powodu - nie ma doświadczonych szkoleniowców, którzy przez lata przetestowaliby kolejne generacje psów. Czyli sprawdziliby "prawdziwy" charakter danych osobników.

Wilczaki jako psy zaprzęgowe

Znam wilczaki, które używane są w zaprzęgach - we Francji używał ich Philippe (hodowla: Windswept Hillock's), bez większego rezulatu. Ale też nie trenował psów w tym kieruku zbyt intensywnie, więc trudno powiedzieć jak sprawdzałyby się psy selekcjonowane i prowadzone by startować w takich zawodach. W zaprzęgach pracują też psy Valerie (hodowla: Léva-Neve) - też we Francji.

Wcześniej (początek lat 90-tych) w zawodach startował m.in Peter Krotkovský (hodowla: z Krotkovského dvora). Wtedy miał sporo osiągnięć, ale nie wiem, czy w obecnych czasach miałby takie same szanse osiągnąć sukces.

Rowery

Przy czeskiej VZ1 (20km) pies może biec bez smyczy pod warunkiem, że nie oddali się od roweru na odległość większą niż 2 metry. Jednak w słowackich wytrzymałościówkach SVP1-3 (na 40, 70 i 100km) pies musi być cały czas na smyczy i biec po prawej stronie.

Ja jednak radziłbym uczyć psa od początku jazdy na smyczy, ponieważ potem zawsze można puścić go luzem. Na smyczy jest zawsze bezpieczniej, tym bardziej jeśli jedziemy np. asfaltem i mijają nas samochody - wystarczy że pies oddali się o 1-2m za bardzo na środek jezdni,

Subskrybuje zawartość