Hodowla

Rozpoznawanie momentu krycia u suk

Wielu hodowców przykłada ogromną wagę do wyboru reproduktora dla swojej suki. Po długich poszukiwaniach i ustaleniach nadchodzi wyczekiwana cieczka, pies mieszka za granicą, my nie możemy wyjechać na cały tydzień i... Kiedy jechać? Jak się "wstrzelić" w TE dni? Na co zwrócić uwagę obserwując sukę, żeby nie przegapić momentu krycia lub nie pojechać na nie za wcześnie? Postaram się odpowiedzieć na te pytania.

Żeby ustalić dzień krycia musimy najpierw poznać cykl jajnikowy suki aby mieć świadomość jakie zmiany zachodzą w jej organizmie i móc przewidzieć datę cieczki.

Psy na współwłasność

Czym jest współwłasność, czyli tak zwane "prawa hodowlane"?
Na Zachodzie jest to bardzo popularna metoda na zostanie właścicielem bardzo ciekawego psa w zasadzie za darmo. Funkcjonuje tam pod nazwa "co-ownership" i oznacza, że właścicielem psa są (zwykle) dwie osoby.

Na czym to polega?

Wilczak z rodowodem czy bez?

W Polsce zapanowała nowa moda, bo za bezpapierowego ONa nikt nie da 200 ZŁ, a za "wilczaka" tak. Tak więc teraz co bardziej oświecony handlarz próbuje sprzedać szarego owczarka, jako szczenie CzW. Szkoda, że ludzie nie mają pojecia, że szary kolor nie zrobi z psa wilczaka. Większość CzW jest podobna do wilków - ich "podróbki" nigdy.... Sporo jeździliśmy po Polsce i widzieliśmy spore stadko szarych psów, ale jak dotąd tylko jeden, którego mieliśmy okazje widzieć osobiście rzeczywiście miał cechy wilczaka....

Odpowiedzialność hodowców za wady genetyczne szczeniąt

Nie wszystkie szczeniaki w miocie są super. Nie każdy jest piękny i niestety nie każdy jest zdrowy. Co zrobić, gdy trafi się nam taki szczeniak? Kto jest za to odpowiedzialny?

Szczególnie w przypadku wilczaków ryzyko "wpadki" jest niewielkie, bo to bardzo zdrowa rasa. Ale dbając o odpowiednią różnorodność genetyczną doświadczeni hodowcy nigdy nie powtarzają tych samych skojarzeń (miotów). Bo jeśli szczeniaki wyszły ładne i zdrowe, to na pewno będą użyte w hodowli.

Nie taki wilk straszny, czyli jak wybrać i sprowadzić szczeniaka do Polski

Wiele osób chętnie zostałoby już teraz właścicielami CzW, odtrasza ich jednak fakt, że szczeniaka trzeba sprowadzić z Czech lub Słowacji. Warto napisać o tym kilka słów, gdyż nawet jeśli w przyszłości rozwinie się u nas hodowla wilczaków, to warto będzie importować materiał hodowlany z kraju pochodzenia rasy. Tym bardziej, że nie jest to takie trudne jak się wydaje...
Co robić, by trafić jak najlepiej:
  • wybór hodowcy
Subskrybuje zawartość